Cubase.cz
Diskusní fórum o produktech firmy Steinberg
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém se zvukem v Cubase 5
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Skuncik



Založen: 26.10.2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st říjen 26, 2011 5:10 pm    Předmět: Problém se zvukem v Cubase 5 Citovat

Zdravím, nevím zda se to tu už řešilo, každopádně jsem to tady nenašel, tak se předem omlouvám...

S cubasem jsem začátečník, do téhle doby jsem nahrával s audacity, který ale bohužel nepodporuje asio ovladače, proto jsem si sehnal cubase, v kterém mi ovšem nejde zvuk (vstup ani výstup). Problém musí být v samotném cubase, nebo v asio, protože jinak mi vstup i výstup normálně jede. Nastavoval jsem všechno možné, chvíli mi to nahrávalo, ale v cubase nepřehrávalo zvuk, (normálně uložená nahrávka jela) když jsem se to snažil spravit, tak už to ani nenahrává, nebo spíš ani nemonitoruje vstup, když tam exportuju jinou audio stopu, tak ji ani tak nepřehraje.
Mám notebook, kde má zvukovka špatný vstup (špatná kvalita nahrávání, vysoká latence apod.), win xp, Realtek HD, nejnovější ASIO4ALL v2.10, v cubase ve VST audio systém mám vybraný onen asio4all, vstupy i výstupy jsou aktivní, ale prostě z toho nic neleze. Mám taky externí USB zvukovku Behringer Guitar Link, kde je ovšem stejný problém. Ovladače pro ní mám samozřejmě nainstalované.. Jsem už celkem zoufalý, protože jsem zkoušel všemožná nastavení a hledal na internetu několik hodin... Vůbec netuším, čím to může být a tak prosím o radu, předem moc díky Smile

Před odesláním tohoto příspěvku jsem zase všechno znovu zkoušel, teď jsem zjistil, že mi to monitoruje a nahrává vstup z externí zvukovky (ale jen z té), stejně jako jde z externí zvukovky ven, ale stejně ho program nepřehraje, ani s externí, ani interní zvukovkou. Interná zvukovka přehraje pouze uloženou nahrávku. Za to externí zvukovka přehraje v programu importovanou audio stopu...
je v tom trochu zmatek a nevím čím to je... prostě chci jen, abych mohl nahrávat, kvůli nižší latenci a lepší kvalitě externí zvukovkou a zvuk aby šel ven, kvůli nižší latenci interní... V Asio4all mám jen Realtek HD, ale nevidí USB zvukovku, jak to tedy udělat? Jde v cubase vybrat zvlášť vstup a výstup z různých zvukovek? čím to je, že mi v programu nepřehrává nahraný zvuk...? Předem dík za odpovědi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: st říjen 26, 2011 8:10 pm    Předmět: Citovat

Zdravím,
v Cubase není možné používat větší počet zvukových karet (resp. ASIO ovladačů) najednou. Musíte se rozhodnout pouze pro jednu z nich. Pro tu, kterou se rozhodnete, zvolte ve Devices Setup > VST Audio System. Zvolte tedy buď ASIO ovladač ASIO4ALL a eńebo ten od Behringer.

Potom v Devices > VST Connections definujte vstupy a výstupy. To už jsme tu řešili určitě mnohokrát.

Ještě mě napadá jeden důvod, proč by teoreticky nemusel zvuk jít. A to je takový, že máte nastavenou velmi nízkou latenvy (Buffer Size). Některé zvukové karty tento problém, když nestíhají, řeší prostě tak, že zvuk vypnou. Zkuste Latency (Buffer Size – dostanete se k tomu v Devices Setup – kliknutím na název ovladače, tedy třeba na ASIO4ALL v levé čísti okna a pak vpravo na tlačítko Control Panel) zvýšit (ideálně na maximum). Pokud to pomůže, můžete latency postupně snižovat a uvidíte, co Vám systém dovolí.
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Skuncik



Založen: 26.10.2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st říjen 26, 2011 9:07 pm    Předmět: Citovat

MAJ napsal:
Zdravím,
v Cubase není možné používat větší počet zvukových karet (resp. ASIO ovladačů) najednou. Musíte se rozhodnout pouze pro jednu z nich. Pro tu, kterou se rozhodnete, zvolte ve Devices Setup > VST Audio System. Zvolte tedy buď ASIO ovladač ASIO4ALL a eńebo ten od Behringer.
To je docela špatné, nedá se to obejít, například nějaký programem, nebo něčím? Teď to momentálně nepotřebuju, protože pracuju s nahranýma stopama v jiném programu, ale kdybych chtěl v budoucnu v cubase dělat něco víc, celkem by se mi to hodilo.
MAJ napsal:

Potom v Devices > VST Connections definujte vstupy a výstupy. To už jsme tu řešili určitě mnohokrát.
Zapoměl jsem dodat, že jsem trochu "ajťák", takže na tohle jsem přišel.
MAJ napsal:

Ještě mě napadá jeden důvod, proč by teoreticky nemusel zvuk jít. A to je takový, že máte nastavenou velmi nízkou latenvy (Buffer Size). Některé zvukové karty tento problém, když nestíhají, řeší prostě tak, že zvuk vypnou. Zkuste Latency (Buffer Size – dostanete se k tomu v Devices Setup – kliknutím na název ovladače, tedy třeba na ASIO4ALL v levé čísti okna a pak vpravo na tlačítko Control Panel) zvýšit (ideálně na maximum). Pokud to pomůže, můžete latency postupně snižovat a uvidíte, co Vám systém dovolí.
Tuhle možnost jsem už taky zkoušel a nebylo to tím, ale zrovna jsem si nainstaloval nové ovladače realteku a už nahrávání funguje, ale pořád nejede přehrávání v cubase, ať už nahrané stopy, nebo importovaného audia... Nahranou stopu lze přehrát pouze v jiném programu. Tohle nevím co může způsobovat, v nastavení mám očividně všechno dobře.. Díky moc za odpověď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: st říjen 26, 2011 9:33 pm    Předmět: Citovat

Skuncik napsal:
MAJ napsal:
Zdravím,
v Cubase není možné používat větší počet zvukových karet (resp. ASIO ovladačů) najednou. Musíte se rozhodnout pouze pro jednu z nich. Pro tu, kterou se rozhodnete, zvolte ve Devices Setup > VST Audio System. Zvolte tedy buď ASIO ovladač ASIO4ALL a eńebo ten od Behringer.
To je docela špatné, nedá se to obejít, například nějaký programem, nebo něčím? Teď to momentálně nepotřebuju, protože pracuju s nahranýma stopama v jiném programu, ale kdybych chtěl v budoucnu v cubase dělat něco víc, celkem by se mi to hodilo.


Ve Windows nevím. V Mac OS X to umí přímo samotný systém. Wink Myslím, že lepší by bylo pořídit nějakou bezproblémovou zvukovou kartu. Dnes to může být otázka mezi 2 až 3tis - nějaké "malé" M-Audio nebo Steinberg CI1 nebo nějaká ESI (tam už ty ovladače nejsou taková skláva).

Skuncik napsal:
MAJ napsal:

Ještě mě napadá jeden důvod, proč by teoreticky nemusel zvuk jít. A to je takový, že máte nastavenou velmi nízkou latenvy (Buffer Size). Některé zvukové karty tento problém, když nestíhají, řeší prostě tak, že zvuk vypnou. Zkuste Latency (Buffer Size – dostanete se k tomu v Devices Setup – kliknutím na název ovladače, tedy třeba na ASIO4ALL v levé čísti okna a pak vpravo na tlačítko Control Panel) zvýšit (ideálně na maximum). Pokud to pomůže, můžete latency postupně snižovat a uvidíte, co Vám systém dovolí.
Tuhle možnost jsem už taky zkoušel a nebylo to tím, ale zrovna jsem si nainstaloval nové ovladače realteku a už nahrávání funguje, ale pořád nejede přehrávání v cubase, ať už nahrané stopy, nebo importovaného audia... Nahranou stopu lze přehrát pouze v jiném programu. Tohle nevím co může způsobovat, v nastavení mám očividně všechno dobře.. Díky moc za odpověď


Mohl byste sem zkusit poslat screenshoty z ASIO4ALL, VST Sudio System a VST Connections (Output)? Ať máme jistotu, že je to nastavené v pořádku.
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: čt říjen 27, 2011 7:45 am    Předmět: :-) Citovat

Jsem na větvi z tohoto: "...prostě chci jen, abych mohl nahrávat, kvůli nižší latenci a lepší kvalitě externí zvukovkou a zvuk aby šel ven, kvůli nižší latenci interní...". No už jsem slyšel leccos, ale tenhle důvod je docela premiéra Very Happy nevidím v tom reálný přínos (kromě nechuti pořídit si druhé repro připojené do externí zvukovky...).

Jsem zvědavý na screenshoty, ale jsem zcela přesvědčen, že nemáte správné nastavení na straně Cubase. Ještě nikdy jsem se nesetkal s tím (pominu-li pro mě novou informaci ohledně reakce na velikost audio bufferu), aby Cubase nepřehrávala/nenahrávala zvuk tak, jak má, pokud bylo vše správně nastaveno (ovladač zvukovky, VST Connections - Inputs/Outputs).

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Skuncik



Založen: 26.10.2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt říjen 27, 2011 10:28 am    Předmět: Citovat

MAJ napsal:
Skuncik napsal:
MAJ napsal:
Zdravím,
v Cubase není možné používat větší počet zvukových karet (resp. ASIO ovladačů) najednou. Musíte se rozhodnout pouze pro jednu z nich. Pro tu, kterou se rozhodnete, zvolte ve Devices Setup > VST Audio System. Zvolte tedy buď ASIO ovladač ASIO4ALL a eńebo ten od Behringer.
To je docela špatné, nedá se to obejít, například nějaký programem, nebo něčím? Teď to momentálně nepotřebuju, protože pracuju s nahranýma stopama v jiném programu, ale kdybych chtěl v budoucnu v cubase dělat něco víc, celkem by se mi to hodilo.


Ve Windows nevím. V Mac OS X to umí přímo samotný systém. Wink Myslím, že lepší by bylo pořídit nějakou bezproblémovou zvukovou kartu. Dnes to může být otázka mezi 2 až 3tis - nějaké "malé" M-Audio nebo Steinberg CI1 nebo nějaká ESI (tam už ty ovladače nejsou taková skláva).

To mám určitě v plánu, bohužel zatím nejsou finance, takže si ještě budu muset chvíli počkat. Mám vytipovanou E-mu 0404 USB, která se již sice nevyrábí, ale ještě vím, kde se dá sehnat. Jestli víte o něčem lepším v téhle cenové katergorii kolem 4tis. nechám si rád poradit.


Screeny:



Stejně to vypadá i s externí...

Pavlii napsal:

Jsem na větvi z tohoto: "...prostě chci jen, abych mohl nahrávat, kvůli nižší latenci a lepší kvalitě externí zvukovkou a zvuk aby šel ven, kvůli nižší latenci interní...". No už jsem slyšel leccos, ale tenhle důvod je docela premiéra nevidím v tom reálný přínos (kromě nechuti pořídit si druhé repro připojené do externí zvukovky...).


Jde mi o to, že ta ex. zvukovka není nijak kvalitní, ale je to USB a nahrává pořád lépe, než integrovaná v mém notebooku. Ale výstup stojí za houby, při vyšší hlasitosti píská a zvuk všeobecně je nepříjemný... Je to zatím jen taková "nouzovka" do té doby, než si pořídím pořádnou zvukovku, do té doby chci mít aspoň něco, protože chci experimentovat a nahrávám v podstatě více nástrojů. Takže musím mít nějakou stopu nahranou a do toho nahrávat další... Zatím se obejdu bez toho, aby mi cubase přehrával, stačí mi, že nahrává a nahraný zvuk můžu dále zpracovat něčím jiným, ale i tak bych se chtěl v něm časem naučit, takže bych rád vyřešil problém, proč nejede výstup...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: čt říjen 27, 2011 11:05 am    Předmět: :-) Citovat

Aha, OK. Takže za sebe bych zkusil toto:

- zrušit "Always resample..."
- vrátit ASIO Buffer Size na defaultní hodnotu (512 samplů)

Nastavení výstupů je správně; IMHO celý problém bude v tom resamplování v rámci ASIO4ALL ovladače.

Krom toho nemáš poslední verzi ovladače (nemusí ovšem hrát roli Wink ). To jen tak k tomu údaji z prvního příspěvku ("...nejnovější ASIO4ALL...") Cool

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Skuncik



Založen: 26.10.2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt říjen 27, 2011 11:32 am    Předmět: Citovat

Podle mě má tohle nastavení v ASIO vliv pouze na nahrávání ne?
No jooo, už jsem na to přišel... Very HappyVery Happy zkusil jsem metronom, který normálně šel slyšet, to namená, že chyba musela být přímo ve stopě ne v samotném cubase a po vyzkoušení skoro všeho, co šlo, jsem přišel na to, že jsem měl celou dobu zapnutý monitoring a proto nešlo slyšet přehrávání... Smile Takže problém vyřešen a nyní jde všechno tak jak má... Takže od začátku vlastně stačilo jen aktualizovat ovladače Realteku a vypnout monitor při přehrávání... Smile
Jinak jsem nenašel novější verzi ASIO4ALL než tu kterou mám, která je poslední?


Moc díky všem za pomoc a přeji příjemný zbytek dne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: čt říjen 27, 2011 11:56 am    Předmět: :-) Citovat

Ah sooo - no to je teda prda, pěkná ostuda Wink

Jinak pardon; spletl jsem se v čísle, 2.10 bude asi poslední verze.

Každopádně ten resampling bych stejně vypnul, protože to k ničemu stejně není (když v Cubase stejně nahráváš ve 44.1 - viz nastavení). A hlavně k tomu nepřistupuj "podle mě to je tak a tak" Laughing a vždycky si najdi 100% informace.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: pá říjen 28, 2011 9:15 am    Předmět: Citovat

Zdravím,
tak to s tím zapnutým monitoringem byla fakt zrada. Smile

Osobně bych také doporučili zvýšit Buffer Size (abyste mohl aplikovat více efektů, řešíme to teď ve vláknu "Výkon") a vypnout ten resampling.
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
valsolim



Založen: 16.2.2010
Příspěvky: 88
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá říjen 28, 2011 12:40 pm    Předmět: Citovat

MAJ napsal:
v Cubase není možné používat větší počet zvukových karet (resp. ASIO ovladačů) najednou. Musíte se rozhodnout pouze pro jednu z nich. Pro tu, kterou se rozhodnete, zvolte ve Devices Setup > VST Audio System. Zvolte tedy buď ASIO ovladač ASIO4ALL a eńebo ten od Behringer.

Zdravím všechny, jenom pro info bych chtěl dodat: i ve Windows lze agregovat více zvukovek a používat je v Cubase současně. Umí to právě ASIO4ALL! I když občas je potřeba pohrát si s nastavením, aby to fungovalo spolehlivě... Wink

Hezký den!
--
Mila
_________________
Cubase 6, WaveLab 7, Windows 7 (64bit), Plogue Bidule, MeldaProduction MTotalBundle, HALion 4
Steinberg MR816csx, Presonus DigiMax FS, ART HeadAmp 6 Pro
Steinberg CC121, TC Electronic Konnekt 24D, Yamaha KX49
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: pá říjen 28, 2011 1:08 pm    Předmět: Citovat

Milo,
díky za informaci. Mohl bys nám napsat, jak na to? Mě by to také zajímalo. Wink

Díky!
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
valsolim



Založen: 16.2.2010
Příspěvky: 88
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá říjen 28, 2011 3:49 pm    Předmět: Citovat

MAJ napsal:
Milo,
díky za informaci. Mohl bys nám napsat, jak na to? Mě by to také zajímalo. Wink

Díky!

Je to jednoduché: základ je mít k počítači připojeno více zvukovek. V mém příkladě použiju externí TC Konnekt 24D a interní Realtek (vestavěnou na základní desce). Nejdřív v Cubase zvolte ASIO4ALL coby ovladač. Potom v nastavení ASIO4ALL klikněte na "Advanced Options" (symbol montážního klíče). Toto je nejdůležitější krok, protože v tomto módu budete moct aktivovat více než jednu zvukovku, což v módu "Simple View" nelze.



No a pak už jenom nastavit VST Connections v Cubase dle libosti:



V mém případě mám všechny další volby v nastavení ASIO4ALL vypnuty: "Allow Pull Mode" pro Realtek i "Hardware Buffer" pro TC Electronic.

ASIO4ALL je prostě úžasná věc! Wink
--
Mila
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: pá říjen 28, 2011 8:53 pm    Předmět: :-) Citovat

Jo Mílo - to víme, ale dík za shrnutí, může se to někomu hodit. Toto šlo i třeba s MME ovladači (Win 9x platforma). Nicméně zásadní dotaz je: jak je to se synchronizací? To je totiž stěžejní věc. Máš to otestované, že se ti stopy po nějaké době vůči sobě nerozjedou? Pokud to ASIO4ALL neošéfuje, tak je to v zásadě nepoužitelné.....

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
valsolim



Založen: 16.2.2010
Příspěvky: 88
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá říjen 28, 2011 10:34 pm    Předmět: Re: :-) Citovat

pavlii napsal:
Jo Mílo - to víme, ale dík za shrnutí, může se to někomu hodit. Toto šlo i třeba s MME ovladači (Win 9x platforma). Nicméně zásadní dotaz je: jak je to se synchronizací? To je totiž stěžejní věc. Máš to otestované, že se ti stopy po nějaké době vůči sobě nerozjedou? Pokud to ASIO4ALL neošéfuje, tak je to v zásadě nepoužitelné.....

P.

Jasně, ty zvukovky samozřejmě musejí být vzájemně synchronizované, to jsem jaksi zapomněl zmínit Wink Myslím, že ASIO4ALL to ani z principu řešit nemůže, vždycky je potřeba určit, která karta bude pracovat jako "master" a která jako "slave", a sesynchronizovat je přes WordClock nebo aspoň S/PDIF.

Zkoušel jsem toto: AD/DA převodník Presonus DigiMax FS v roli "clock master", první ADAT out z DigiMaxu do Steinberg MR816csx, druhý ADAT out z DigiMaxu do TC Konnekt 24D. Takže MR816 i Konnekt v roli "clock slave" a obě tyto karty připojené k jednomu počítači skrz FireWire. Když je zagreguju pomocí ASIO4ALL, tak tahle sestava mi dá dohromady 20 audio vstupů (z toho 18 s mikrofonním preampem) při 96kHz/24bit. A funguje to dobře, žádné problémy jsem nezaznamenal... Ovšem je pravda, že při použití ASIO4ALL ztrácím schopnost ovládat direct monitoring přímo z Cubase, což je dost velké minus. Proto častěji nechávám Konnekt doma a jedu jen 48kHz/24bit přes DigiMax a MR816, tedy s nativním Yamaha ASIO ovladačem (jeden ADAT out na DigiMaxu je pak nevyužitý). V tomto případě mám 16 mono vstupů s mic. preampem a 8 nezávislých stereo odposlechů s direct monitoringem (DigiMax funguje zároveň jako D/A převodník přes ADAT z MR816), což mi většinou stačí.

--
Mila
_________________
Cubase 6, WaveLab 7, Windows 7 (64bit), Plogue Bidule, MeldaProduction MTotalBundle, HALion 4
Steinberg MR816csx, Presonus DigiMax FS, ART HeadAmp 6 Pro
Steinberg CC121, TC Electronic Konnekt 24D, Yamaha KX49
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com
www.mediaport.cz www.punchlight.com